החלטה 1591 של רשות מקרקעי ישראל

החלטה חשובה זו אשר קיבלה את ברכתו של בג"צ עוד לפני למעלה משבע שנים, והחלה להיות מיושמת לאחרונה, נועדה להסדיר, סוף סוף, את זכותם של החקלאים בקרקע באמצעות חתימה על חוזי חכירה מתאימים אשר יעניקו לבעל הנחלה זכות במקרקעין של ממש.

הרעיון המרכזי העומד מאחורי ההחלטה הנו עיגון זכויותיהם של בעלי הנחלות בקרקע באופן שבו תהיה להם זכות חכירה בנחלות ולא זכות של בר רשות כפי שקיימת כיום במרבית המושבים. 

 

כמו כן בהחלטה מהפכה של ממש בתחום דיני ההורשה במגזר החקלאי ובביטול הרצף הבין דורי בעת בניית בית שני בנחלה

 

עיגון זכות בעל הנחלה תמורת תשלום של כשליש מערך הקרקע, לפני הנחות אזור ופטורים ליישובי קו עימות, מהווה מהפכה של ממש.

 

כאמור, על אף הזמן הרב שעבר מאז אישורה בבג"צ החלה רשות מקרקעי ישראל ליישמה רק לאחרונה ולצורך היישום נדרש ליווי משפטי.

 

ההצטרפות להחלטה הנה וולונטרית, כלומר אין חובה להצטרף. יחד עם זאת גלומים בהחלטה יתרונות רבים אשר מפורטים במצגת המצורפת.

 

הואיל והצטרפות להחלטה מחייבת תשלומים שונים הרי דווקא בפריפריה, מקום בו ניתנות הנחות אזור כמו גם פטורים שונים, ההצטרפות כדאית ופופולרית יותר מאשר במרכז הארץ

 

משרדנו יסייע לכם להבין את משמעויות הפיצול, לקבל החלטה באם ללכת בכיוון זה וילווה אתכם משפטית ביחד עם בעלי מקצוע מתחום התכנון. 

הפרדת מגרש מנחלה

החלטה 1591 מאפשרת אף לבצע פיצול נחלה או הפרדת מגרש מנחלה, הן לצורך פתרון סוגיות בנושא העברה בין דורית והן מסיבות אחרות כגון גירושין ואף לצורך מכירת המגרש המפוצל

 

כאמור, ביצוע ההחלטה עדין ב"חיתוליו" וביחד עם הפקידות המנוסה ברשות מקרקעי ישראל אנו פועלים ליישום ההחלטה ולביצועה במקרים שונים.

 

העניין מחייב התמחות רבה בשל נושאי מיסוי, שמאות, פרוצדורה רבה ומורכבת וכן כאמור קשר טוב ויעיל מול הרשות. 

  

ע"מ להפריד מגרש מנחלה נדרש בעל הנחלה לרכוש את הזכויות במגרש המפוצל וזאת בהתאם לעלויות שקובע מנהל מקרקעי ישראל באמצעות שמאי מעריך ובהתאם לאזור בארץ בו נמצא המושב. יצויין כי בישובי קו העימות לא נדרשים בשלב זה דמי היוון, למעט תשלום של 3.75 אחוז מערך קרקע הנחלה לצורך כרטיס כניסה להחלטה 1591.

בניגוד לדעה הרווחת את המגרש המפוצל ניתן להעביר לאו דווקא לבן ממשיך אלא לכל בן אף אם הוא אינו עונה להגדרה זו. הליך הפיצול הנו הליך מורכב הדורש את הסכמת הרשויות. הליך תכנון וכמובן הסכמת המושב ובעל הנחלה. משרדנו מטפל בהליכי פיצול שכאלה כחלק מהסדרת פתרון ההעברה הבין דורית.

כתובתינו

 שושנת הכרמל 30א' חיפה

צרו עמנו קשר

04-8673967

 

לתיאום פגישת יעוץ

04-8673967 

 

  • עורך דין רון בן מיור פייסבוק

© 2014-2015 - משרד עו"ד רון בן מיור

עיצוב ובניית אתר: טלי אפרים Think Unique