חכירה לדורות ופיצול נחלה – הפרדת המגרש משטח הנחלה

מהפכה בזכויות בעלי הנחלות בקרקע - פיצול מגרש ובניית יחידה שלישית בנחלה

החלטה 1591 (לשעבר החלטה 979 וכיום פרק 8 לקובץ החלטות רמ"י) קיבלה את ברכתו של בג"צ עוד לפני למעלה משבע שנים, והחלה להיות מיושמת לאחרונה. החלטה זו נועדה להסדיר, סוף סוף, את זכותם של החקלאים על הקרקע באמצעות חתימה על חוזי חכירה מתאימים, אשר יעניקו לבעל הנחלה זכות במקרקעין של ממש.

הרעיון המרכזי העומד מאחורי ההחלטה הינו עיגון זכויותיהם של בעלי הנחלות בקרקע באופן שבו תהיה להם זכות חכירה בנחלות ולא רק זכות של "בר רשות" שלא מקנה זכות של  בעלות ושכירות (וגם לא זכויות של זיקת הנאה, משכנתא וזכות קדימה). זכות מוגבלת זו לקרקע קיימת כיום במרבית המושבים. 

 

החלטה זו יוצרת מהפכה של ממש בתחום דיני ההורשה במשק החקלאי ומפחיתה את המגבלות בסוגית הבן הממשיך בעת קניה מכירה ובניה בנחלה.

עורך דין מומחה בכל שלבי תהליך פיצול הנחלה

פיצול נחלה מחייב התמחות ייחודית בכל שלבי התהליך: מיסוי והיוון, שמאות, בדיקת היתכנון, הגשת הבקשה לרשות מנהל מקרקעי ישראל ובסיום חתימה על חוזה חכירה ורישום הזכויות במגרש המפוצל.

הליך הפיצול הנו הליך מורכב הדורש את הסכמת הרשויות. הליך תכנון וכמובן הסכמת המושב ובעל הנחלה. משרדנו מטפל בהליכי פיצול שכאלה כחלק מהסדרת פתרון בן ממשיך וירושת נחלה. 

 

רכישת הזכויות למגרש המפוצל

כדי להפריד מגרש מנחלה נדרש בעל הנחלה לרכוש את הזכויות למגרש המפוצל. עלויות המגרש נקבעות ע"י מנהל מקרקעי ישראל באמצעות שמאי ובהתאם לאזור בארץ בו נמצא המושב. ביישובי קו העימות, בפריפריה ובצפון הארץ לא נדרשים בשלב זה דמי היוון, למעט תשלום של 3.75% מערך קרקע הנחלה לצורך "כרטיס כניסה למועדון", כלומר תחילת תהליך הסדרת הזכויות (לקובץ רשות מקרקעי ישראל). 

 

מיקסום פוטנציאל שטח המגורים בנחלה

כלל ההחלטות החדשות העוסקות בהיוון ובפיצול הנחלה מאפשרות למקסם את פוטנציאל שטח בנייה של הנחלה. תחום פעילות זה עדיין ב"חיתוליו", אך אין ספק שיישומו יאפשר לבצע פיצול נחלה, לפתור את סוגיית הבן הממשיך וירושת הנחלה ולאפשר בניית יחידת מגורים שלישית בנחלה. כל אלה עשויים להשפיע משמעותית גם על מקרים של הליכי גרושין וכן על מכירת מגרשים מפוצלים מכל סיבה אחרת. 

 

צרו קשר, משרדנו יסייע לכם להבין את משמעויות הפיצול, לקבל החלטה האם ללכת בכיוון זה וילווה אתכם משפטית ביחד עם בעלי מקצוע מתחום התכנון.