התמחות המשרד

 

רון בן מיור, עורך דין, בורר ומגשר, מתמחה במתן שירותים משפטיים בתחום המסחרי ובתחום דיני האגודות השיתופיות. המשרד הוקם על ידי עו"ד רון בן מיור, בוגר תואר שני במשפט מסחרי של הפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל אביב (תוכנית תל אביב – ברקלי). לעו"ד בן מיור כ-30 שנות ניסיון בתחום, ומשרדו הינו משרד מוביל בארץ בכלל ובאזור הצפון בפרט, בתחום האגודות השיתופיות.

אנו דוגלים בגישה לפיה התמחות ספציפית וידיעה מעמיקה של התחום המשפטי בו אנו עוסקים מאפשרת לנו להעניק לכל לקוחותינו פתרון יסודי ומקיף לכל בעיה. אנו מאמינים שכמשרד מוביל מהשורה הראשונה, עלינו להיות תמיד מעודכנים, להוביל בחדשנות, להעניק ללקוחותינו יחס אישי ולהיות קשובים לצורכיהם.

 

תחומי התמחות:   

א. אגודות שיתופיות

אגודה שיתופית הינה צורת התאגדות המאפיינת בעיקר את מגזר ההתיישבויות. האגודות השיתופיות המוכרות והבולטות הן מושבים, קיבוצים, כפרים שיתופיים וישובים קהילתיים. כמו כן קיימים גם גופים מסחריים אשר בחרו להתאגד בדרך זו, כגון חברת אגד, הבנק הקואופרטיבי, ועוד. בשנים האחרונות חלות תמורות רבות בתחום ההתיישבות העובדת ומושבים וקיבוצים רבים שינו ועודם משנים את פניהם. אנו מקפידים להתעדכן בכל השינויים ולבחון את השלכותיהם המשפטיות על מגוון תחומי הפעילות של לקוחותינו.

אנו מתמחים בייצוג ובמתן ייעוץ לאגודות שיתופיות, הן בנושאים הנוגעים למערכת היחסים ה"פנימית" שבין האגודה לחבריה, והן במערכת היחסים ה"חיצונית", שבין האגודה לגורמי חוץ. משמעותה של התמחות ספציפית זו היא הבנה של מערכות היחסים בין הלקוח למוסדות המיישבים, הבנת נושאי המיסוי המיוחדים, הכרת הפסיקה הענפה בתחום, לרבות פסיקת רשם האגודות, וניסיון מקצועי רב.

 

הליווי המשפטי המוענק במשרדנו כולל:   

• ייעוץ שוטף באשר לניהולם של מוסדות האגודה השיתופית;
• ייצוג האגודה השיתופית וחבריה בהליכים משפטיים בערכאות השונות (לרבות הליכי בוררות);
• ליווי האגודה השיתופית בכל הקשור לעסקאות מקרקעין (לרבות הרחבות), תהליכי שינוי ארגוני והליכי הסדר חובותיה

1. תקנונים וחוזים לאגודות שיתופיות
עם ייסודה  של אגודה  שיתופית עליה לאמץ תקנון ובו הכללים על פיהם תפעל האגודה. כמו כל חוזה, ככל שמיטיבים לנסח אותו מראש, נחסוכים סכסוכים והתדיינויות בעתיד. אם התקנון שאימצה האגודה בעבר אינו מתאים עוד וברצון האגודה לשנותו, יש להקפיד על הכללים לשינוי התקנון הקבועים בתקנוןמעצמו ובחוק, ולוודא כי השינוי המוצע  אכן ישיג את מטרותיו. לעתים התקנון הקיים  מתאים, אך אינו מספיק. במצב זה  ניתן להוסיף  חוזים משלימים בין  החברים לאגודה השיתופית. חוזים אלה כפופים לחוק ולתקנון הקיים. כמשרד המתמצא ומבין את צרכיהם של המתיישבים באגודות השיתופיות ושל האגודות עצמן יש בידינו לסייע בניסוחם של כל אלה ובהתאמתם למציאות המשתנה.


2. ייעוץ שוטף לאגודות שיתופיות בענייניהן הפנימיים, לרבות מחלוקות וסכסוכים

להחלטות של האסיפה הכללית של האגודה השיתופית, של המועצה ושל ועד האגודה יש משמעות משפטית. מומלץ להיוועץ בעורך דין לפני קבלתן של החלטות אלו, על מנת להבין את ההשלכות המשפטיות הצפויות, וכדי לוודא שמדובר בפעולה העולה בקנה אחד עם תקנון האגודה ועם החוקים הרבים המסדירים את פעולתן של האגודות השיתופיות. רק כך תוכלו להבטיח את תוקפה של ההחלטה ולהקטין משמעותית את הסיכוי להתדיינויות משפטיות בעתיד. לעתים מתגלעות מחלוקות בין חברי האגודה השיתופית לבין  עצמם, בין האגודה לבין חבריה ובין האגודה לצדדים שלישיים. דרכי הטיפול במחלוקות  מסוג  זה  קבועות, בדרך כלל, בתקנון האגודה. למשרדנו ניסיון רב בייצוג הצדדים לסכסוך, בין אם זו האגודה ובין אם חבריה או צדדים שלישים.


3. החלטה 1591 – יישום ההחלטה על כל פניה השונים לרבות כניסה להחלטה, הפרדת מגרש מנחלה, הכנת צוואה מתאימה שתהלום את תנאי חוזה החכירה החדש ועוד.

 

4. "בן ממשיך", ירושות וצוואות

במושבי העובדים קיים הסדר מיוחד להעברת הזכויות באגודה השיתופית לאחד הילדים. בעלי משקים רבים כלל לא מודעים לעובדה כי אין באפשרותם להוריש, בדרך הרגילה, את משקם לילדיהם וכי קיימות מספר דרכים אחרות להעברת המשק לדור הבא. נציין כי בעיה זו קיימת רק במושבים בהם למתיישבים אין חוזי חכירה אישיים עם מנהל מקרקעי ישראל והם במעמד של "בני רשות".

לכל דרך להעברת המשק יתרונות וחסרונות משלה. באפשרותנו לייעץ ללקוחותינו מהי הדרך המתאימה ביותר להם ולטפל בהסדרת העברת המשק מול המוסדות השונים ובהם הסוכנות היהודית, האגודה השיתופית ומנהל מקרקעי ישראל.

משרדנו מתמחה בייצוג ובליווי משפטי של סכסוכים במשפחות הנוגעים לנחלות ולמעמד ה"בן הממשיך". כמו כן אנו מתמחים במציאת פתרונות יצירתיים המאפשרים את "פירוק החבילה" בנחלה בעת גירושין. פעמים רבות משרדנו מייעץ לעורכי הדין העוסקים במעמד האישי בפתרון הסוגיה הספציפית של אופן ההפרדה של הנחלה.

משרדנו מסייע למשפחות בדרכים שונות, לרבות בדרך של גישור במטרה להגיע להסכם בטרם פניה לערכאות בנוגע לירושה העתידית בנחלה.


5. ייסוד והקמה של אגודה שיתופית
יישובים קהילתיים רבים בוחרים להתאגד כאגודה שיתופית. הקמתו של היישוב עצמו דורשת עבודה משפטית רבה, ובכללה ניסוח תקנון האגודה, עבודה מול הגורמים המיישבים (מנהל מקרקעי ישראל, הסוכנות היהודית), משא ומתן ועריכת הסכמים עם גורמים מקצועיים (קבלנים, אדריכלים, בנקים וכיו"ב) ועוד. למשרדנו נסיון רב בליווי כל שלבי הקמתה של האגודה.


6. מים
המים הם אחד המשאבים החשובים והיקרים ביותר לחקלאי. פעמים רבות מתעוררות התדיינויות סביב דרך חלוקת מכסות המים, הן ברמה הלאומית, הן ברמת האגודה מול חברת מקורות ונציב המים והן בתוך האגודה עצמה. משרדנו מטפל בסכסוכים רבים הנוגעים להקצאת מים לחקלאים, הן כנציגם של הצדדים והן כבורר מטעם רשם האגודות השיתופיות.


7. בוררות בענייני אגודות שיתופיות ובעניינים מסחריים
סכסוכים בין האגודה השיתופית לבין חבריה נידונים, בדרך כלל, בפני בורר. לעתים התקנון קובע כי גם סכסוכים שבין החברים לבין עצמם יידונו בפני בורר ולא בבית המשפט.

 

עו"ד בן מיור משמש כבורר הממונה על ידי רשם האגודות השיתופיות, וכן כבורר על פי בקשת הצדדים. עו"ד בן מיור מייחס חשיבות רבה לניהולה של הבוררות ביעילות, במהירות, ותוך התחשבות במרקם החיים המיוחדלאגודות השיתופיות.

 

משפט מסחרי

ב. למשרדנו ניסיון עשיר בייעוץ משפטי שוטף לגופים מסחריים ופרטיים, בעריכת חוזים וכן בהתדיינות בבתי המשפט. במהלך שנות פעילותנו הופיעו עורכי הדין במשרדנו במאות רבות של תיקים  בבתי משפט ובהליכי בוררות,  וצברנו ניסיון רב ומגוון בהתדיינות  במישור  האזרחי: ניסוח  כתבי טענות, הופעות  בבתי משפט, בתי דין  ובוררויות, צווי  מניעה, צווי עיקול,  תביעות כספיות וצווים זמניים הכרוכים בהן, מינוי כונסי נכסים ועוד.

כתובתינו

 שושנת הכרמל 30א' חיפה

צרו עמנו קשר

04-8673967

 

לתיאום פגישת יעוץ

04-8673967 

 

  • עורך דין רון בן מיור פייסבוק

© 2014-2015 - משרד עו"ד רון בן מיור

עיצוב ובניית אתר: טלי אפרים Think Unique